Блог посвећен професији васпитача, васпитно обаразовном раду, утицају медија на децу и интеграцији ИКТ у раду васпитача

Најбољи слајд са конфренције ,,Нове технологије у образовању'' 2014.године

На конференцији Нове технологије у образовању, 2014. која је одржана 25. и 26. фебруара у Београду, а коју је организовао British Council, један од предавача је био Mike Briscoe. Као стручњак на пољу разматрања како технологија може да подржи и унапреди учење, као и за организацију и структуре за побољшање и програм рада у области лидерства на свим нивоима, говорио је на тему “Девет кључних питања за школске лидере”. У оквиру свог излагања, осврнуо се на концепт управљања комплексним променама и додао шесту компоненту – евалуацију. Наиме, нус појава недостатка евалуације онога што, у процесу промене, чинимо доноси нежељену појаву – неизвесност.


Ако имате вештине, подстицаје, ресурсе и акциони план, али немате визију - водећу снагу иза онога што покушавате да урадите, нећете спровести промену. Следи вам конфузија, проузрокована изостанком водеће снаге на коју морате да се ослањате у току читавог процеса премене.

Ако имате визију, подстицаје, ресурсе и акциони план, али вам недостају неопходне вештине (комуникација, јавно иступање…) да извршите промене, следи вам осећај анксиозности. Ако у промени учествују људи који су неспремни да раде посао, онда је постојање велике визије потпуно небитно.

Ако имате визију, вештине, ресурсе и акциони план, али су изостали подстицаји - различите врсте стимуланса (награде, признања, прославе) које ће држати кључне актере промене непрестано укључене у процес, ви може имати промену, али она ће бити постепена. Биће потребне године да се оствари оно што је морало бити урађено у краћем временском периоду.

Ако имате визију, вештине, подстицаје и акциони план, али изоставите ресурсе (новац, време, опрему), ви ћете завршити са много фрустрације јер, иако имате план и знате како да га остварите, ви немате средстава да се посао уради.

Ако имате визију, способности, мотивацију и средства, али не и акциони план (дефинисане кораке који воде укључене људе до планираних исхода), ви ћете завршити са много лажних почетака. Напори ангажованих људи могу скренути у погрешном правцу, а то ће резултирати уочавањем да је прескочен важан корак и тиме заустављен напредак.

Фотографија и део текста преузети са блога: Управљање комплексним променама | уСавршени Нушић

Дигитална технологија - мишљења и ставови васпитача

Присећање на ставове васпитача везано за примену ИКТ у васпитно образовном раду након предавања и семинара одржаних 2008. и 2010. године интересантан је за све оне који се баве истраживањем теорије и праксе примне дигиталне технологије у раду васпитача .За ово присећање послужио је одличан web 2.0 алат Linо којег свакако треба испробати.
Поред ових кратких, али ефектних порука васпитача, добро је прочитати презентацију: ,,Истраживање ставова васпитача о информационој технологији у предшклству'' која је настала на основу истоименог истраживања 2010. године.

Присећање на конференцију ,,Нове технологије у образовању'' 2014. године

Фебруара 2014. године одржана је прва конфренција ,,Нове технологије у образовању''. Циљ ове конференције на којој је било више од 1000 учесника био је да помогне запосленима у образовним институцијама да освремене наставни процес и унапреде имплементацију нових технологију у учионицама.
Теме конференције:
  • Стратешки приступ и подршка развоју употребе ИКТ у школама
  • Технологија и опрема -доступност и могућности
  • Дигитални наставни материјали и рад уз помоћ интернета
  • Развој компетенција и професионални развој наставника за употребу ИКТ у настави
  • Иновације у настави уз употребу ИКТ
Све презентације са конференције Нове технологије у образовању из 2014. године могу се преузети са овог линка.

(Фотографија је преузета са истог линка).

Нове технологије у образовању 2014. године из личног угла (васпитачког)

Пратила сам скуп као и сваки нормалан дигитални придошлица - записивала оно што сам сматрала важним и идеје и мисли које су ми тада пролазиле кроз главу. Још увек памтим ово искуство, а и белешке су још увек ту. Оне и данас имају своју вредност. Пошто верујем да и другима могу бити од значаја, делим их:

-ухватити корак са дечјом радозналошћу
-важан је и значајан заједнички рад васпитача (учитеља) и детета (ученика)
-у свету расте употреба таблета..
-вршњачко учење (подстиче се употребом нових технологија)
-деца воле да деле своје ствари са другом децом (предности)
-креативна употреба ИКТ (много важно, нарочито за предшколсво)
-потребне су јасне смернице и свеобухватна системска поршка за практичаре - размена, подршка за оне практичаре који су носиоци промена (не заборавите на нас у предсколству).
-технологија мења свет ван наставе али још увек нема научних доказа да примена ИКТ доприноси квалитету образовања
-учење у вртићу-школи треба да је повезано са животом детета у породици (важно нарочито за вртић)
-Како знати шта неко ради са технологијама? (Мисли се на учитеља, наставника и васпитача)
-Време када се користи технологија за игре заменити временом када се технологија користи за образовање. (Мислим на проблем који се код нас дешава првенствено у породици).
-Да ли сам ово могао да урадим боље без технологије? (Или још боље - планирам да урадим ово уз помоћ технологије зато што...имати јасан циљ и шта се жели постићи).
-Прво имајте визију, затим знајте шта ћете урадити са том визијом. На крају размишљајте како вам у томе може помоћи технологија.
-Многи нису свени зашто користе ИКТ (само прате трендове).
-За увођење било какаве иновације потребна је промена парадигме.
-Не постоји јасан стратешки приступ и снажна огранизована подршка. Визија, стратешки циљеви, дефинисани процеси, организациона структура...
-Важно је да образовни радници одмах осете предности примене ИКТ. Треба оснажити оне који су већ мотивисани! (Поново, ал мало другачије: не заборате дигиталне урођенике у предшколству!)
-Како меримо резултате исхода? (Ето проблема)
-Безбедност на интернету - важно! (Поставити јасне смернице и за све образовне раднике. (Поново моје размишљање - не заборавите предшколство!)
-Закон о ауторским правима - такође важно.
-Само 5% наставника иде на онлајн семинаре?! (Овај податак ме је изненадио, мислима сам да је број далеко већи).
-Дељење, дељење и дељење са колегама - то је пут напретка. Оснажимо, подржимо оне који деле! Охрабримо једни друге! (Као плод ове идеје направила сам мали видео у оквиру овог чланка).
Не задржавајте информације за себе. Поделите своје знање и искуство са другима. Једино тако ћемо успети да се мењамо брзином која је потребна да идемо у корак са децом!
-Потребна подршка: подршка за све, индивидуализација, безбедност на интернету, укљученост родитеља, сарадња на свим нивоима, усаглашавање...
-Да ли заиста разумемо улогу технологије у образовању? Или се базирамо само на мотивацији? Да ли покушавамо да продубимо и проширимо образовни процес?
-Да ли имамо јасан приступ и стратегије за промене?
-Шта то мотивише? Није новина. То је креативност, истраживање и размена! (Са овим се у потпуности слажем и то је оно што је од значаја за предшколство)
-Да ли имам јасан циљ? Да ли имам изграђене капацитете? Да ли смо јасни у вези са ефектима? Зашто се трудимо? (Компетенције вапитача за употебу дигиталних алата су од изузетног значаја. Изнова и изнова морамо преиспитивати сопствену праксу. То је процес).
-Деци треба прво подстаћи разумевање импликације ИКТ у њиховом животу а онда их укључивати у процесе који ће развијати њихове вештине. (Хм, мени ово звучи мало информатички те ми се не допада, али може да се преведе и на развој дигиталне и медијске културе детета предшколског узраста)
-Не постоји доследан рецепт како изгледа добра употреба технологија у школама.
-Процес ја важнији од тога шта су деца научила. (Учитељи ово сада уче а у предшколсту сви знају : ).
-Пример из праксе: Можемо имати одличне наставнике који користе лош софтвер на добар начин и лоше наставнике који користе добар софтвер на лош начин.




XX стручни сусрети ,,Васпитачи - васпитачима''

Савез удружења васпитача Србије организује XX јесење међународне стручне сусрете ,,Васпитачи - васпиатчима'',  у хотелу “Оморика” на Тари од 04. - 07.12.2014. године
Преузмите Обавештење број 1
Погледајте Табелу одабраних радова

Поштоване колегинице и колеге, у конципирању ваше презентације треба да буде и ТАБЕЛА ЗА УЧЕСНИКЕ ПРЕЗЕНТАЦИЈЕ (MS Word doc).

Нове технологије у образовању 2015.

,,Са циљем унапређења квалитета просветног система у Србији, организујемо другу по реду конференцију посвећену употреби информационо-комуникационих технологија (ИКТ) у систему образовања.“Нове технологије у образовању” одржаће се у Белеxпоцентру и просторијама хотела Holidau Inn у Београду 27. и 28. фебруара 2015.
Желимо да помогнемо наставном и другом особљу у школама и факултетима у Србији и региону, као и свима који су укључени у доношење образовних политика да осавремене наставни процес и на што бољи начин искористе могућности које нове технологије пружају. 
О овим важним темама говориће се на великој регионалној конференцији у Београду, а пратиће је и сајамски програм у оквиру кога ће своја решења представити компаније, издавачке куће и образовне институције из Србије и региона, као и Велике Британије. Такође, ове године ћемо се бавити и применом ИКТ-а у високом образовању и примерима добре праксе који стижу од представника из ове области.
На овом дводневном догађају биће речи о следећим темама:
  • Примери добре праксе у употреби ИКТ у основним и средњим школама
  • Примери добре праксе у употреби ИКТ у високом образовању
  • Инклузивно образовање уз подршку ИКТ
Теме ће бити презентоване на српском и енглеском језику, а учешће на конференцији је бесплатно. Програм конференције ће бити реализован у више сала.

Ову конференцију организујемо у сарадњи са Британском амбасадом у Београду, Тимом за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије, Министарством просвете, науке и технолошког развоја, Министарством трговине, туризма и телекомуникација, Привредном комором Србије и другим партнерима."

Текст и фотографија преузти са сајта: http: www.britishcouncil.rs/new-technologies

Седам дана

Први брат понедељак
иде сасвим спреда.
Други иде уторак,
а тећа је среда.
Онда даље редом:
четвртак за средом,
петак хоће пето место,
а субота шесто,
седма иде недеља,
насмејана, весела.
                 Гвидо Тартаља

Преузимање за штампу:
Рецитација ,,Седам дана''