Блог посвећен професији васпитача, васпитно обаразовном раду, утицају медија на децу и интеграцији ИКТ у раду васпитача

Бибот робот у вртићу


Бибот робот је мали робот у облику пчелице који се програмира уз помоћ дугмади: крени напред, крени назад и окрени се у месту (на леву или десну страну).
Открила сам га 2014. године, мало више о њему сазнала на Новим технологијама у образовању 2016. година, а од маја те године почела да га примењујем у васпитно образовном раду. За њега и његову примену у раду са предшколцима могу рећи само речи похвале. Одлично дидактико срдство, лако примењиво у свим областима васпитно образовног рада, мултифукционално, кретивно и што је најважније за децу и развој њиховог мишљења одлично!
Део онога што сам научила његовом применом изложила сам на Новим технологијама 2017. године. 
Излагање се може погледати на адреси:


Деца у Великој Британији уче програмирње од пете године. Управо то је била тема панел дискусије на поменутој конференцији. Снимак се може погледати на адреси:
https://youtu.be/OvEVZ-yFkv0?t=18m34s


У ишчекивању Нових технологија у обарзовању

Полако се припремамо за међународну конференцију Нове технологије у образовању. То је време када се присећамо свега онога што смо доживели и начучили на претходним конфернцијама.  Било их је до сада четири и све су, за мене, биле одлично и вредно искуство.

Као основне разлоге за моју одушевљеност овом конференцијом могу навести:

  • То је место на којем се увек сртала са драгим људима који слично размишљају и истим стварима теже - примени дигиталних технологија у образовању и истраживању у овој области, у корист детета и образовног процеса. 
  • То је место на којем бих увек пронашла много, много идеја и нових почетака за себе и своја истраживања примене и интеграције дигиталне технологије у предшколству.
  • То је, поред еTwinninga, једино место на којем се у званичном образовном систему Србије, уважава потрба да дигиталну технологију применимо и у раду с најмлађима. 
Говорим и мислим о процесима у којима су предшколци активни ствараоци, а не пасивни конзуметни готових дигиталних производа. Говорим о педагошки заснованој, одговорној примени дигиталне технологије, која заправо представља једини адекватан одговор нас одраслих на дигитални контекст у којем данашња деца одрастају (скоро у потпуности се самостално сналазећи у овом дигиталном свету).

Присећајући се прологодишње конфернције. Размишљам, шта нас очекује на наредној?



Професионални развој васпитача - путеви избори који нас одређују

На недавно завршним Истраживачким данима васпитача имала сам част и одговорност да на ову тему говорим у пленрном делу скупа. Ево презентације:

13 савета за примену ИКТ-а у васпитно образовном раду

Савети за примену и интеграцију ИКТ у васпитно образовном раду са децом узраста од 3 до 6 година (2015. година):

  1. ИКТ треба да буде интегрисана у све облати васпитно образовног рада.
  2. Исходи су развојни, а циљеви и задаци проистичу из постојећег плана и програма.
  3. Дигитална технологија треба да буде у радној соби где бораве деца, а не у издвојеним просторијама. 
  4. У реду је да је више деце за једним рачунаром...треба подстицати сарадњу деце.
  5. Треба обезбедити образовну функцију дигиталне технологије. 
  6. Дете ствара уз помоћ дигиталних алата, не терба да буде само конзумент.
  7. Васпитач је свестан ризика, чува дечје здравље и безбедност и штити најбоље интресе детета.
  8. Дигитална технологија се користи за информисање родитеља, подстицање сарадње и партнерског односа вртића и породице.
  9. Постоји критичко преиспитивање сопствене праксе и употребе  ИКТ-а у васпитно образовном раду од стране васпитача.
  10. Васпитач утиче на развој критичког става детета према утицају дигиталне технологије кроз процесе у којима дете постаје свесно могућности и ризика ИКТа.
  11. Постоје јасни окрири и путокази за примену ИКТ- а у васпитно образовном раду. 
  12. Постоје онлајн ресурси, сарадња и размена примера добре праксе.
  13. Софтвери се планирају и бирају пажљиво. Предност имају ,,отоворени'' који пружају више могућности за креативност, стваралаштво и изражавање детета.

Пример једне заједничке активности у eTwinning пројекту

eTwinning пружа огромне могућности за сарадњу васпитача, учитеља, наставника и свих других који раде у образовању. Пре него што посветим више постова еТwinning платформи, пројектима и њиховим могућностима у предшколству ево једног сегмента малог пројекта који носи назив: Bring coding to life using robots. Ово је пројекат који реализујем са мојим online пријатељицама из Италије и Турске. И сама алатка у којој је направљена ова е-књига је занимљива за васпитаче и учитеље и требало би је испробати.


Book titled 'Robots from the children angle'Read this free book made on StoryJumper